X
تبلیغات
مزایا و معایب اینترنت -
فواید اینترنت:

 

انسان در دنیای امروز -برای استفاده هر چه

بیشتر از منابع اطلاعاتی- باید بیش از پیش

برای رسیدن به نقطه بهینه در به کار بردن

امکاناتِ زمانی و هزینه‌ای خود، تلاش ‌کند.

اینترنت هم یکی از مرغوب‌ترین ابزارهای

اطلاعاتی حال حاضر بشر است که اصل فوق

برای آن صادق است. پس اهمیت بسیاری

دارد که راه‌های استفاده بهتر و درست‌تر از آن

را بشناسیم و در خرج‌ کردن وقت و هزینه‌مان

برای آن، کمترین اتلاف و بیشترین سود را

کسب کنیم.


شاید این یادداشت بتواند تا اندازه‌ای

حساسیت شما را نسبت به این امر برانگیزد و

در ضمن راه‌حل‌هایی هم پیش پای شما قرار

دهد.

1- در آغاز همیشه به یاد داشته باشید که

اینترنت ابتدا بر پایه نیاز انسان در تسریع

فرآیند تبادل اطلاعات و دست‌یابی

*                       راحت‌تر و سریع‌تر به منابع اطلاعاتی مورد نیاز، به وجود آمد. بنابراین بهتر است بپذیرید که در استفاده از یک وسیله هدفمند، بی‌هدف نباشید و قبل از هر

اتصال به شبکه جهانی اینترنت،پاسخ به این

سوال را که به چه منظوری خیال به کار گرفتن

آن را دارید، از یاد نبرید!

2- شاید یکی از آفت‌های بزرگ هنگام قرار گرفتن در دنیای مجازی، حتی هنگامی که می‌دانید برای چه به آن وارد شدید، این

*                       باشد که کثرت و جذابیت آن، ناخواسته شما را به جا‌هایی می‌برد که دیگر کنترل از دست‌تان خارج می‌شود، گویی که سوار موجی شده‌اید و ناگزیر به پیروی از آن هستید.
بهترین کار برای خلاص شدن از شر این آفت مزاحم آن است که همیشه قبل از

ورود، لیست چند کار با‌اهمیتی را که به قصد انجام آن‌ها تصمیم به استفاده از

*                       اینترنت گرفتید، در ذهن خود مرور کوتاهی کنید و به خاطر داشته باشید که در تهیه این لیست، به غیر از موارد خیلی خاص، یک محدودیت زمانی 30 دقیقه‌ای به آن اختصاص دهید و کار‌های کم اهمیت‌تر را به زمان دیگری موکول کنید و به محض آن که از انجام کارهای مورد نظر خود فارغ شدید، اتصال خود را قطع و یک نفس راحت بکشید که دیگر گرفتار آن موج نخواهید شد!

3- در خرید کارت‌های اینترنتی و سایر سرویس‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی، نخستین عاملی را که در نظر می‌گیرید، انطباق دادن آن با میزان

نیازتان باشد و به هیچ‌وجه در این موضوع دوراندیشی به کار نبرید و نگران تمام شدن آن نباشید، چرا که به راحتی می‌توانید یکی دیگر تهیه کنید و یقین داشته باشید که هیچ اتفاقی برای‌تان روی نخواهد داد!

4- از یادگیری مهارت‌های فنی در ارتباط با کامپیوتر و اینترنت غافل نشوید، چون خود به تنهایی می‌تواند در صرفه‌جویی از وقت و هزینه، فواید زیادی برای شما به ارمغان بیاورد.

5- و در پایان این که هیچ‌کس منکر ویژگی‌های

*                       سرگرم‌کننده و جذاب اینترنت و بهره بردن از این امکانات نیست ولی چقدر بهتر است که آن را به زمان‌های خالی و بی‌مصرفی که در حین انجام کارهای‌تان، مخصوصاً با توجه به سرعت قطره‌چکانی اینترنت در ایران حتماً نصیب‌تان خواهد شد، ارجاع دهید و آنگاه با خیال راحت، پا به دنیای مجازی بگذارید!

 

 

 

 

خطرات اینترنت :

 

 

*                       ایسکانیوز ـ دولت آمریکا سالها پیش بین شبکه های مختلفی که هر یک در نقطه ای از این کشور قرار داشت ارتباط برقرار کرد. سپس این گروه مرتبط از شبکه توسعه یافت و شامل دانشگاه ها و مراکز غیر دولتی هم شد.

*                       به گزارش گروه حوادث ایسکانیوز، برای آنکه این رایانه ها بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند، استانداردهایی تهیه و به منظور اطمینان از رسیدن پیامها

.

به مقصد صحیح خود تدابیری در نظر گرفته شد. پس از

چند سال میلیون ها نفر به این شبکه بزرگ پیوستند، اینترنت به عنوان داغ ترین سوژه روز مطرح شد و امروز مادر دهکده جهانی هستیم.
اینترنت با وجود فواید بسیار می تواند یک محیط خطرناک و نامطبوع هم باشد. هر روزه شاهد افزایش وب سایت هایی هستیم که مسایل غیر اخلاقی را در قالب تصویر های مستهجن اشاعه می دهند و با این کار سعی دارند فساد و فحشا را بین قشر جوان و نوجوان ترویج کنند.

یک کارشناس امور اجتماعی می گوید: به نظر می رسد افزایش سریع این نوع

*           سایت ها با برنامه ای از پیش طراحی شده صورت می گیرد که از آن می توان به عنوان سلاح جدید ابرقدرت های استکباری درمقابله با کشورهای صاحب هویت مذهبی و ملی قوی یاد کرد.
حبیب الله بیاتی می افزاید: از همین رو است که آنها با هدف تضعیف باورها و اعتقادات مذهبی و گرایش های معنوی، تخریب و نفی هویت ملی و مذهبی، ایجاد گسستگی تاریخی ما تحقیر و نفی ارزشها و گسترش بی رویه یاس و ناامیدی و انحراف و تباهی، نسل جوان و نوجوان این  کشورها را آماج حمله های الکترونیکی خود قرار داده اند و متاسفانه ایران عزیز نیز در نوک پیکان این تهاجم قرار گرفته است. وی ادامه می دهد: با این که زمان زیادی از امکان راه یابی کشور به بزرگراه اطلاعاتی نمی گذرد، دستیابی به اطلاعات تصویرهای قبیح و مستهجن موجی از نگرانی بین مردم ایجاد کرده و خانواده ها با آگاهی از تایید محتوای تصویرها و مطالب مستهجن سایتهای اینترنتی خواهان دسترسی نداشتن فرزندانشان به آنها شده  این کارشناس، ادامه می دهد: بر اساس یک تحقیق در آمریکا فقط طی شش ماه 450620

*           قطعه تصویر و متن نوشتاری مستهجن در سایت های مرتبط با این کشور منتشر شده که بیش از شش میلیون و 432 هزار بار مورد استفاده قرار گرفته است. حال سوال این که چه باید کرد؟! در ایالات متحده که خود بانی و مروج فساد در بزرگراه های اینترنتی بوده و از این حربه علیه کشورهای دیگر استفاده کرده به اندازه ای وارد کردن تصاویر و اطلاعات مستهجن فراگیر شده  که بسیاری از دولت ها برای جلوگیری از این مساله به  تدوین و تنظیم قوانین و مقررات محدود کننده رو آورده اند. از جمله این اقدام ها می توان به تصویب قانون «حجب و حیای ارتباطات» اشاره کرد که در آمریکا به تصویب نهادهای قانونگذار رسید. این قانون، فرستادن تصویرها، پست الکترونیکی متون نوشتاری و سایر اشکال زشت، غیر اخلاقی و مستهجن را ممنوع می سازد. بر این اساس فرستادن تصویرهای زشت و دیگر موارد عنوان، جرم کیفری  قابل مجازات شناخته و برای مرتکبان جریمه ای تا بیش از 100 هزار دلار و  دو سال زندان در نظر گرفته شده است. البته این در حالی است که آمریکا از فرستادن تصویرها و اطلاعات مستهجن برای دستیابی به هدف های استعماری در سایر کشورها استفاده می کند. گزارش ایسکانیوز می افزاید: اکنون به نظر می رسد برای مبارزه با این سرطان قرن 21 سوای اجرای قوانین، مشارکت مردم و مسوولان می تواند گره گشا باشد و هدف نهایی را میسر سازد. در این بین  می تواند گره گشا باشد و هدف نهایی را میسر سازد. در

 

این بین مردم در قالب خانواده ها ایفاگر نقش مهمی هستند و استحکام خانواده ها به مثابه سربلندی در مقابل تهاجم کثیف فرهنگی است. خانواده هر چند در مجموعه نهادهای جامعه از نظر اندازه کوچک ترین ، اما از نظر اعتبار و اثر بخشی، والاترین و مهم ترین کانون اجتماعی به شمار می رود. ایجاد تعادل اخلاقی، عقلی و اجتماعی و عاطفی از مهم ترین  کارکردهای خانواده در قبال شخص است و نیز تقویت بهداشت روانی جامعه  توسعه بهزیستی و سلامت جامعه، انتقال اندیشه اهمیت و قداست خانواده، پرورش اراده جوانان، تقویت باورها و اعتقادهای مذهبی و گرایش های معنوی، تبیین هویت مذهبی و ملی و احیای ارزشها و پیوندهای تاریخی از سوی مسوولان می تواند به کاهش های مجموعه های فرهنگی و گرایش و ترغیب نوجوانان و جوانان به سایتها و کانال های غیراخلاقی شود. گزارش ایسکانیوز حاکی است: بر ما وارثان هزاران شهید والامقام و معنونیت است که  بزرگراه خلاقیت های فکری و عقلی جوانان را در این

سرزمین مقدس و اسلامی از لوث افکار پلید دشمنان انسانیت و تفکر و زیستن مخلصانه و مومنانه پاک کنیم و حریمی از محبت و عشق را برایشان فراهم سازیم. بیایید فرزندانمان را از گرداب تصویرها و مطالب مستهجن و غیر اخلاقی رها کنیم.
+ نوشته شده در  جمعه چهارم آذر 1390ساعت 22:56  توسط جلال  |